Ahmet Maranki’ye göre “Buğday çimi suyunun kimyasal bileşimi kana çok benziyor. Antiseptik temizleme özelliği olan klorofil, buğdayın içeriğinde %70 oranında bulunuyor. Başta magnezyum olmak üzere B1, B6, B12, C, E, K ve beta karoten gibi vitaminlerden bolca içeriyor. Mükemmel bir protein kaynağı fakat hibrit tohumlu bir buğdayın bu kadar fayda sağlaması mümkün değil. Doğadaki 102 mineralden 90’ınını buğday çiminin ihtiva ettiği bilinen bir gerçektir”.

Buğday Çimi Suyu

Buğday Çimi

Uzmanlar, 30 cc’lik 1 bardaktaki buğday çimi suyunun 3,5 kiloluk sebzedeki vitamin ile 8 kilo ıspanakta bulunan demire eşdeğer olduğunu ifade ediyorlar.

Sıvı oksijenle dolu olan bu bitki suyunun doğanın en güçlü kanser önleyicisi olan ‘laetril’ içeren buğday çimi suyu vitamin ve mineral bakımından çok zengin. Buğday çimi suyunun günde sadece 1 kere tüketilmesi gerekiyor çünkü doktorlar, zengin içerikli olduğu için ikinci bardağı tavsiye etmiyor.

Çim suyu dendiğinde birçok insanın aklına bahçelerimizi kaplayan çimlerden elde edilen özsu gelmekteydi, Ancak son yıllarda sağlıkla ilgili bilgi kaynaklarının artmasıyla tüketiciler çimsuyu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmuştur. Bilindiği gibi çim suyu dış mekanda, park ve bahçelerde görmüş olduğumuz çimlerin suyu değildir. Buğday bitkisinin çimlendirilmesiyle elde edilen çimin suyudur. Ufak tepsilere ekilen buğday tohumları aşağı yukarı 15-20 cm. uzadıktan sonra kesilir ve suyu çıkarılarak içilir. Çimen suyu, tepsisinden taze, kesilir kesilmez içildiğinden klorofil yoğunluğu inanılmaz derecede yüksektir. Bitkilerin çoğunda bulunan klorofil güneşten gelen enerjidir ve biz çimen suyunu içerek direk bu enerjiyi kendi hücrelerimize veririz. Klorofilin içinde yüksek miktarda vitaminler, mineraller ve protein bulunur. Klorofili esasında bitkinin kanı olarak da adlandırabiliriz, çünkü klorofil olmadan birçok bitki hayatta kalamaz. Klorofil tüm hücreleri kuvvetlendirdiği gibi aynı zamanda karaciğeri ve kanı temizleme gibi bir özelliğe de sahiptir. En önemli bir diğer özelliği ise anemik (kandaki demiri düşük) olan kişilerde bu rahatsızlığı, yeteri derecede tüketildiğinde ortadan kaldırmasıdır. Klorofil aynı zamanda diş çürüklerini önler ve diş etlerini sağlamlaştırır. Birçok cilt rahatsızlığına da iyi gelir.

Günümüzde, hiçbirimiz doğal ortamlarda yetişmiş çiğ sebzelerden oluşan günlük bir menü tüketmiyoruz. Aksine yiyecekleri bakteri ve virüslerden arındırmak için normalden daha fazla pişirdiğimiz bile oluyor. Böylelikle de gıdalardan aldığımız besin değerini inanılmaz derecede düşürmüş oluyoruz.

Çimen suyunda likit oksijen bulunur. Bu oksijen, gıdaların daha iyi metabolize olmasını ve daha net ve açık düşünmeyi sağlar, çünkü beyin sağlıklı işlev gösterebilmek için vücuttaki oksijenin yüzde 25’ini kullanır. Bunun dışında daha iyi bir kan dolaşımı da sağlar ki bu da hücreleri çok daha iyi bir biçimde besler.

Günde iki kahve fincanı kadar çimen suyu tükettiğinizde günlük ihtiyacınız olan tüm A,C,E ve B vitaminlerini almış olursunuz. Bu vitaminleri çok doğal bir şekilde aldığınızdan alınan vitamin haplarına göre vücut çok daha iyi metabolize eder ve faydasını görür. Tüm bunların yanı sıra vücudun kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum ihtiyaçlarını da karşılar.

Vücut için gerekli olan tüm amino asitler de çimen suyunun içinde vardır. Et, tavuk, balık veya diğer hayvansal gıdalardan alabileceğimiz protein iki fincan çimen suyunda yeteri kadar vardır. Özellikle vejeteryanlar için inanılmaz bir protein deposudur.

Buğday Çimi Suyu

Buğday Çimi Suyu

Bunları biliyor muydunuz?

Buğday çimi suyu toprakta bulunan 102 mineralden 92sini içinde barındıyor.
• Çok yüksek enzim oranı olduğu kadar % 70 klorofil içeriyor.
• Çimen suyu tüketildiği zaman iki şekilde kişide yüksek enerjiye yol açıyor:

1. Buğday çimi suyuvitamin ve mineral eksikliklerini kapatıyor
2. Buğday çimi suyu hücreleri, kanı ve organları tıkayan artıkların vücuttan atılmasını sağlıyor. Kilo vermeye çalışanlarda, kan dolaşımını ve metabolizma hızını yükselterek yardımcı oluyor.

Sosyal Medyada Paylaş